Iluminat industrial și stradal

Afiseaza: 1-24 din 96 produse

 Filtre

La iluminatul industrial, prețul corpului e partea mică. Un corp de hală care merge 10 ore pe zi consumă în doi ani mai mulți bani în curent decât a costat la achiziție. De-asta cifra care decide e randamentul, în lumeni pe watt, iar el se calculează din denumire.

Toate corpurile de aici au puterea și fluxul trecute în denumire. Împarte lumenii la wați și ai randamentul, înainte să deschizi vreo fișă.

Cinci întrebări, cu link către răspuns

Ce găsești în categorie

Produse peste 90 de modele
Putere de la 3 la 720 W
Flux luminos de la 400 la 111.600 lm
Randament între 67 și 160 lm/W, cu o valoare mediană de 120 lm/W
Peste 130 lm/W 29 de modele
Protecție de la IP20 pentru interior uscat, până la IP68 pentru imersie
Rezistență la impact IK10 la corpurile de mare putere
Culoare de la 3000K la 6500K, cu 5000K cel mai frecvent în hale
Redare culori Ra80, uniform în toată categoria

Cum alegi, în trei pași

1. Randamentul, calculat de tine în cinci secunde

Împarte lumenii la wați. Un corp de 150 W cu 22.500 lm dă 150 lm/W. Unul de 150 W cu 15.000 lm dă 100. Ambele luminează, dar al doilea consumă cu 50% mai mult pentru aceeași lumină, în fiecare oră, ani la rând.

În categoria asta valorile merg de la 67 la 160 lm/W, cu o mediană de 120. Sub 100 lm/W merită o justificare — la subacvatice și la unghiuri foarte înguste e normal, la un corp obișnuit de hală, mai puțin.

2. Câți lumeni îți trebuie, după spațiu

Se socotește pe suprafață, nu pe corp. Ca ordin de mărime: un depozit cu circulație cere în jur de 150 de lucși, o hală de producție 300, iar o zonă de lucru de precizie 500. Înmulțești lucșii cu suprafața în metri pătrați și adaugi o marjă pentru pierderi — așa afli fluxul total de care ai nevoie, apoi îl împarți la corpuri.

Cu fluxuri până la 111.600 lm pe corp, o hală mare se poate acoperi cu puține puncte de lumină. Puține puncte înseamnă însă umbre mai dure, deci pentru zone de lucru sunt mai bune mai multe corpuri mai mici.

3. Unghiul, IP-ul și IK-ul le dă mediul

Unghiul îl alegi după înălțimea de montaj: sub 6 metri, unghiuri largi de 90–120 de grade; peste 8 metri, unghiuri înguste de 30 sau chiar 20 de grade, altfel lumina se împrăștie pe pereți în loc să ajungă jos.

IP spune cât apă și praf suportă: IP20 pentru interior uscat, IP65 pentru hale cu praf și spălare, IP66 pentru exterior, IP68 pentru sub apă. IK10 e rezistența la lovituri, și contează acolo unde circulă stivuitoare sau unde corpul poate fi atins de marfă.

Greșeli frecvente

Compari wații, nu lumenii

Wattul e consumul, nu lumina. Doi furnizori pot vinde „corp de hală 150W" cu o diferență de 50% la flux. Cifra corectă de comparat e fluxul, iar cifra care îți spune cât plătești pentru el e raportul lumeni pe watt.

Unghi larg la tavan înalt

Un corp de 120 de grade montat la 10 metri trimite jumătate din lumină în pereți și în aer. Rezultatul e o hală care pare luminată de sus, dar întunecată pe culoar. La înălțime mare, unghiul îngust nu e o opțiune de nișă, e regula.

Iei IP mai mare „ca să fie bine"

Carcasa etanșă reține și căldura. Un corp IP66 montat inutil într-un depozit uscat lucrează mai cald decât ar trebui și îmbătrânește mai repede. Ia gradul cerut de mediu, nu cel mai mare de pe raft.

Socotești doar prețul de achiziție

Un corp de 150 W care merge 10 ore pe zi consumă aproximativ 550 kWh pe an. Diferența dintre 100 și 150 lm/W, la aceeași lumină pe podea, înseamnă câteva sute de lei pe an pentru fiecare corp. La 20 de corpuri, diferența plătește singură o instalație mai bună în doi ani.

Când nu de aici

  • Corpuri EXIT: gama noastră e subțire — avem un singur model listat. Dacă ai de echipat o clădire întreagă, spune-ne și îți spunem cinstit dacă putem acoperi cererea sau nu.
  • Proiecte care cer calcul luminotehnic cu buletin — pentru recepția unei hale sau pentru un proiect autorizat e nevoie de simulare făcută de un proiectant. Noi îți dăm cifrele produselor și ordinul de mărime, iar dosarul îl face proiectantul.
  • Pentru locuință — corpurile de aici sunt gândite pentru 5000K și randament, nu pentru confort vizual acasă. Pentru interior, mergi la corpuri de iluminat sau la bandă LED.

Îți spunem asta chiar când înseamnă o comandă pierdută. Un proiect care nu funcționează costă mai mult decât o vânzare ratată, pe amândoi.

Ai o hală, o parcare sau un depozit de luminat? Trimite-ne pe WhatsApp suprafața, înălțimea de montaj și ce se lucrează acolo. Îți spunem câte corpuri îți trebuie, ce putere și ce unghi, cu fluxul total socotit — și îți arătăm diferența de consum între două variante, pe an.

Scrie-ne pe WhatsApp

Pentru proiecte și oferte pe cantitate: contact@sorohome.ro sau 0759 147 147. Îți răspundem în aceeași zi.

Lumeni pe watt e cantitatea de lumină pe care o scoate corpul din fiecare watt consumat. Wattul singur îți spune doar cât plătești la curent, nu cât vezi. Două corpuri de 150 W pot da 15.000 sau 22.500 de lumeni — al doilea produce cu 50% mai multă lumină pe aceiași bani. În categoria asta valorile merg de la 67 la 160 lm/W, cu o mediană de 120. Îl calculezi singur: împarți lumenii la wați, ambele fiind trecute în denumirea produsului.

Se pornește de la lucșii ceruți de activitate, nu de la numărul de corpuri. Ca ordin de mărime: circa 150 de lucși pentru un depozit cu circulație, 300 pentru o hală de producție, 500 pentru lucru de precizie. Înmulțești valoarea cu suprafața în metri pătrați și adaugi o marjă pentru pierderi și pentru îmbătrânirea instalației. Rezultatul e fluxul total, pe care îl împarți la corpuri. Pentru un proiect care trece prin recepție, calculul luminotehnic îl face un proiectant.

Îl dă înălțimea de montaj. Sub 6 metri, unghiuri largi de 90–120 de grade, ca lumina să acopere suprafață. Peste 8 metri, unghiuri înguste de 30 sau chiar 20 de grade, altfel lumina se pierde pe pereți și în aer înainte să ajungă jos. Un corp cu unghi larg montat prea sus dă o hală care pare luminată de sus, dar întunecată pe culoarele dintre rafturi.

E rezistența la impact mecanic, măsurată pe o scară până la IK10, care corespunde unei lovituri de circa 20 de jouli. Contează acolo unde circulă stivuitoare, unde marfa se manipulează pe înălțime sau unde corpul poate fi lovit accidental. Gradul IP se referă la apă și praf, IK la lovituri — sunt două lucruri diferite, iar un corp poate fi etanș și fragil în același timp.

Fiindcă în hale și depozite prioritatea e cantitatea de lumină pe watt, iar un indice de redare mai mare se obține cu o pierdere de randament. Ra80 e suficient pentru circulație, depozitare și cele mai multe operațiuni de producție. Acolo unde se face control vizual de calitate, sortare pe culoare sau vopsitorie, cere-ne variante cu redare mai bună — nu sunt în listă, dar se pot găsi.

Compara produse

Trebuie sa mai adaugi cel putin un produs pentru a compara produse.

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!